wtorek, 25 stycznia 2011

Wymowne trzymanie głowy

WYMOWNE TRZYMANIE GŁOWY

W świecie zwierząt zabijanie gatunków słabszych przez silniejsze jest rzeczą nieuniknioną i potrzebną do przetrwania
Zabijają one swoją zdobycz poprzez ukąszenie w kark, lub złamanie kręgów szyjnych. Również wszelkiego rodzaju walki np.: wśród wilków, o dominującą pozycję w grupie. W czasie walki skaczą one sobie do gardła, w momencie gdy przeciwnik poddaje się, kładzie się i "oferuje" zwycięscy swoją obnażoną szyję.
            Człowiek jako najskuteczniejszą formę zabijania odkrył strzał w tył głowy.
            W niebezpiecznych sytuacjach chronimy miejsca najbardziej zagrożone na cios przeciwnika, są to tętnica szyjna i gardło. Podnosząc ramiona i opuszczając brodę zmniejszamy w ten sposób pole ataku. Gdy pochylamy głowę wyrażamy w tym geście uległość względem przełożonego. Gest ten wykonujemy świadomie lub nieświadomie. Lecz opuszczona głowa nie zawsze jest gestem uległości może równie dobrze oznaczać naszą chęć zaatakowania.
            Człowiek, który czuje swą przewagę nad innymi, pewny siebie, wyzwolony ma postawę zupełnie inną, również sposób trzymania jego głowy jest inny. Nie chroni on swojej szyi i gardła przeciwnie otwarcie ją prezentuje.
            Głowę odrzucamy do tyłu w momencie serdecznego śmiechu. Ten gest jest również naszym znakiem protestu gdy wykazujemy twarz poważną a nawet obrażoną. Gdy słuchamy tego co ktoś ma nam do powiedzenia z wielką uwagą przechylamy głowę w bok, możemy przy tym geście kiwać głową na znak akceptacji.
            "...Karol Darwin uważał kiwanie głową za chęć "pomniejszenia się", zasygnalizowania choćby krótkotrwałego uznania cudzych poglądów; przechylenie głowy w bok było dlań pochodną naszych wcześniejszych zachowań, kiedy jako dzieci układaliśmy głowę na piersiach matki lub ramionach innej osoby, do której mieliśmy nieograniczone zaufanie..."
            Najczęstszym gestem używanym przez kobiety w czasie flirtowania jest przechylenie jej w bok. Gest ten kobiety czynią świadomie lub nieświadomie. Bardzo podobny gest czynią przy adoracji mężczyźni. Kierują się przy tym pełnym rozmarzenia wzrokiem ku górze. Jest to gest bardzo niewieści tym bardziej , że żaden mężczyzna tego nie robi. Gdy natomiast jest się kobietą wyzwoloną w towarzystwie mężczyzn trzyma głowę prosto.
            Znakomici i najlepsi mówcy z własnego doświadczenia wiedzą, że dopóki słuchacz trzyma lekko przechyloną głowę w bok, to świadczy o tym, że jeszcze się nie wyłączył. Natomiast gdy zaczynają podnosić głowy w trakcie mówienia referenta to można to być znak dla niego, że zaraz ktoś inny zacznie zerkać na zegarek, ktoś zerknie nieświadomie lub obróci się w stronę drzwi, inni natomiast walczyć z sennością. Dla osoby prowadzącej wykład te znaki są oznaką , że powinien pomału kończyć swój wywód.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz