wtorek, 25 stycznia 2011

Co to jest porozumiewanie się?

 CO TO JEST POROZUMIEWANIE SIĘ?

W najszerszym tego słowa znaczeniu, jest to proces, dzięki, któremu jednostka przekazuje i
otrzymuje informacje.
Informacjami, które należy przekazać są fakty, myśli i uczucia. Sposób ich przekazywania to:
·        mowa (komunikacja werbalna);
·        gesty (komunikacja niewerbalna);
·        symbole obrazkowe;
·        symbole pisma.
Za pomocą języka i jego odpowiedniego posługiwania się człowiek zaspakaja swoje potrzeby
biologiczne, zwraca na siebie uwagę jak również jest w stanie sterować zachowaniem innych. Język dla nas jest niezbędnym czynnikiem w procesie opisu i kształtowania rzeczywistości, odgrywa też zasadniczą rolę w porządkowaniu naszych doświadczeń i stabilizowania świata w którym żyjemy. Mimo tak ważnego dla nas języka słownego i jego złożoną strukturą nie jest on jedynym czynnikiem lub sposobem za pomocą którego ludzie mogą wyrażać swoje myśli uczucia. "...W roku 1971 Mehrabian sformułował prowizoryczny wzór, przedstawiający wpływ każdego z kanałów na ogólną interpretację przekazu informacji:

ogólne uczucia = 7% uczucia wyrażonego słowami + 38% uczucia wyrażonego głosem + 55% uczucia wyrażonego mimiką ..."

            Za pomocą tego równania można podać ocenę względnej ważności tych kanałów: okazuje się, że ludzie najwięcej zaufania mają do twarzy a najmniej do słów. Ukazuje nam jak język słów odbierany przez nas jako jedyny sposób w porozumiewaniu się jest z gruntu fałszywy. Z badań Birdwhistella, amerykańskiego profesora psychologii, możemy dowiedzieć się, "...dziennie nie mówimy dłużej niż przez dziesięć, dwadzieścia minut i że przeciętne zdanie trwa nie więcej niż dwie i pół sekundy. Oznacza to, że 65% informacji uzyskiwanych w czasie rozmów nie pochodzi ze słów.
            Przez "Kanał werbalny" przechodzą tak zwane niezbite fakty, a przez "Kanał niewerbalny" transportowane jest to, co ostatecznie chcemy przekazać, dołączając do argumentacji postawę, mimikę, gest i nastrój..."
            W interpretacji "mowy ciała" najczęstszym błędem, który popełniamy jest ten, że opieramy się na pojedyńczych gestach. A język lub mowa ciała opiera się podobnie z resztą jak nasza mowa na specyficznym doborze "słów" . Te "słowa" odpowiedni ich  dobór jest podobny a nawet typowy dla rozwoju komunikacji werbalnej, mają one swoją strukturę językową, swoją własną gramatykę i interpretację. Każdy gest jest odpowiednikiem jednego słowa.
            "...Nauka o ekspresji niewerbalnej rozumiana jako forma porozumiewania się, która nie opiera się wyłącznie na słowach lub symbolach słów, skupia się na wykorzystywaniu zachowań niewerbalnych jako sposobie przekazu informacji. Za pomocą wyrazu twarzy czy ruchów przekazujemy nasze myśli i uczucia, a także wnioskujemy z nich o myślach i uczuciach innych ludzi..."
            Badania eksperymentalne skupiają się na czterech typach ekspresji niewerbalnej:
·        mimice twarzy,
·        kinezjetyce,
·        proksemice,
·        parajęzyku (paralanguage).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz